W ostatnim czasie ukazała się publikacja autorstwa bibliotekarza naszej szkoły, mgr. Przemysława Bartosika pt. „Szkice do dziejów Człopy i okolic”.
Autor odniósł się do badań przeprowadzonych przez dr. Wernera Schulza w 1938 r., dotyczących dziejów średniowiecznych Człopy. Opisał ponadto historię wsi Trzebin, człopiańskie dobra w czasach nowożytnych, historię kościoła ewangelickiego w Człopie, życie kulturalne w mieście w czasach niemieckich, losy robotników przymusowych na ziemi człopiańskiej w latach II wojny światowej, życie religijne po 1945 r. w tym inwentarz majątku kościelnego i beneficjalnego parafii Człopa z 1949 r. oraz wizytację dziekańską w parafii, przeprowadzoną w 1955 r. przez księdza dziekana Bernarda Zawadę. Przeanalizowano również sprawę obiektową o krypt. „Niwa”, prowadzoną przez Służbę Bezpieczeństwa na Państwowe Gospodarstwo Rolne w Człopie w latach 1985-1989 oraz „system szkolenia partyjnego” (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) w Człopie w roku szkoleniowym 1987/88.
Zaprezentowano także liczne dokumenty (falsyfikaty) związane z początkami Człopy jako miasta oraz materiały wytworzone przez dawne Nadleśnictwo (Königliche Oberförsterei Schloppe). Scharakteryzowano działalność miejscowej mleczarni oraz osób związanych z ziemią człopiańską: sylwetkę duchownego Jozefa Wick’a z Mielęcina, burmistrza Człopy Mar’a Kroening’a, naukowca Richarda Frase ze Szczuczarza oraz ks. Mieczysława Kasprowicza, proboszcza Człopy w latach 1947-1964. Autor ukazał dodatkowo fotografie, obrazujące miejsce dawnej drukarni, wydającej tygodnik „Schlopper Tageblatt” oraz ocalałe nagrobki po byłym cmentarzu katolickim, ewangelickim i żydowskim w mieście. Opracowanie zamykają wybrane ciekawostki z różnych okresów dziejowych (m.in. średniowieczna strażnica, nazwiska Polaków z Człopy w księdze „Pedagogium szczecińskiego” z 1649 r., list miejskiego magistratu z 1771 r., charakterystyka Człopy według Johanna Friedricha Goldbecka z 1789 r., echa powstania listopadowego na ziemi człopiańskiej w 1831 r., instytucje w Człopie w latach 1931-1938) oraz aneks, w którym zamieszczono oryginalny plan Człopy z 1875 r. oraz zdjęcie lotnicze miasta, zrobione przed 1945 r.
Książkę wzbogacają również inne fotografie. Na uwagę zasługuje rycina przedstawiająca postać legendarnego władcy Człopy w 890 r., księcia Dzierżykraja, zamieszczona w XVI-wiecznym „Gnieździe cnoty”, zdjęcie dworca kolejowego w Człopie, pochodzące ze zbiorów Kreisarchiv Nordfriesland (Netzekreisarchiv), pieczęć burmistrza Schloppe jak również fotografia nieistniejącego pałacu oraz kościoła szachulcowego w Szczuczarzu (Zützer). Świątynię ufundował von der Golz w 1774 r. Została odnowiona w 1877 r., spalona przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Unikatowe się również zdjęcia człopiańskiej młodzieży przystępującej do bierzmowania. Zrobione zostały wewnątrz kościoła ewangelickiego w Schloppe. Widoczna jest m.in. ambona oraz obraz Jezusa znajdujący się nad ołtarzem. Na uwagę zasługują również fotokopie dokumentów z pobytu robotników przymusowych w majątku ziemskim Herberta Nasse, graniczącym z Friedrichsmühl.
PS. Wszystkich miłośników historii regionalnej autor zaprasza do współpracy, konsultacje odbywają się w czytelni szkolnej.