Obserwuj nas:

godlo-polski-200px-komp.png

Obserwuj nas

Noc Naukowców 2012

Czy miłość może być przedmiotem badań naukowych, jak fascynująca jest chemia, jak wyizolować DNA z materiału biologicznego metodą kuchenną – dowiedzieli się uczniowie Kazika (już wkrótce studenci poznańskich uczelni).

Podczas jednodniowej wycieczki do Poznania uczestniczyli oni w Nocy Naukowców zorganizowanej 28 października 2012 przez Uniwersytet A.Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Przyrodniczy.

Uczelnie miasta Poznania przed rozpoczęciem roku akademickiego zaprosiły już po raz szósty w swoje progi uczniów zainteresowanych fascynującymi dziedzinami nauki. Udział naszych uczniów w tym naukowym przedsięwzięciu, ich uczestnictwo w wykładzie akademickim czy innych formach zajęć to dla niektórych pierwsze spotkanie z wyższą uczelnią.

Pierwszy krok do późniejszych wyborów kierunku studiów. Dlatego też wyjazd na Noc Naukowców cieszył się tak dużym zainteresowaniem. W projekcie Noc Naukowców uczestniczyły najliczniej klasy o profilu biologicznym IC i IIC oraz klasa IB z wychowawcami: mgr U.Wójcik, mgr M.Kwiatkowską, mgr R.Szymczyk.

Zajęcia, w których brali udział nasi uczniowie, odbyły się w nowym Campusie uniwersyteckim UAM Morasko, na Wydziale Biologii i Wydziale Chemii. Tłumy młodzieży ciekawej poznać zagadnienie miłości z punktu widzenia neurochemi, przyciągnął wykład adiunkta dr Karola Kacprzaka.

Indywidualnie uczniowie wzięli udział także w pokazach na Wydziale Fizyki UAM oraz pod opieką mgr J.Iwaszkiewicz na Wydziale Neofilologii UAM przy ul.Niepodległości, gdzie na wykładzie ilustrowanym fragmentami przedstawień teatralnych zaprezentowano temat japońskiego teatru butoh, jego historię i konwencję artystyczną.

Na zakończenie imprezy naukowej uczestnicy Nocy Naukowców zobaczyli efektowne doświadczenia chemiczne w wykonaniu studentów Naukowego Koła Chemicznego przy Wydziale Chemii oraz pokaz mappingu na budynku Wydziału Mechatroniki PP, przygotowany przez studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.

Słowniczek pojęć:
mapping – wielkoformatowe pokazy audiowizualne wyświetlane na budynkach (zobacz na YouTube: 3D Projection Mapping)
neurochemia miłości – za ośrodek miłości i uczuć uważano dotychczas serce. Tymczasem, gdy dwoje ludzi ulega fascynacji sobą, następuje w ich mózgach prawdziwa eksplozja neuroprzekaźników takich jak noradrenalina, dopamina i peptydy opioidowe, powodując przyspieszone bicie serca…

Facebook
Twitter

Przeczytaj także:

Skip to content