close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.

VIII wieczorek poetycki szkolnego koła poetyckiego

11 grudnia 2014r. o godzinie 16.30 w naszej szkole odbył się wieczorek poetycki poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 70. rocznicy śmierci.

Program artystyczny występu przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego p. Leny Dzidziul, p. Moniki Kulikowskiej oraz nauczyciela geografii , p. Urszuli Wójcik, a wykonany przez uczniów naszej szkoły, którzy recytowali utwory poety oraz ich muzyczne aranżacje. Klimat stworzony przez scenografię wojnę (miejsca dla widowni przy kawiarnianych stolikach, nieliczne rekwizyty takie jak papierowe róże czy lustro) wprowadził nas w czas krótko poprzedzający wojnę, a następnie  przypomniał grozę wojny. Uczniowie, ubrani w klasyczne czarne kreacje ilustrowali niepokój młodzieńczych wierszy Baczyńskiego. Magda Roman wykonała piosenkę Meli Koteluk i Czesława Mozila "Pieśń o szczęściu", której tekst również wyszedł spod pióra poety. Swoim wykonaniem piosenki "Miasto" zachwyciła nas również Klaudia Gruchot z klasy II c. W postać samego Baczyńskiego wcieliła się Grażyna Bielecka z I a,  Dagmara Spytek z II c zagrała rolę Baczyńskiego z okresu Powstania Warszawskiego.

Na przedstawienie przyszło kameralne grono zainteresowanych słuchaczy, a wśród nich pani burmistrz Bogusława Towalewska, pani wicestarosta Jolanta Wegner.  Wokalistkom przygrywali Radosław Nagiewicz, Mateusz Barwiński, Paweł Kucharczyk i Aleksandra Klein. Patrycja Boguniewicz pełniła rolę narratora, który pomimo małego potknięcia, bez wahania dzielnie wypowiadał swoje kwestie. Sprzętem zajmowali się niezawodni uczniowie klasy I b - Damian Marchlewski i Mateusz Kubiatowicz. Ponadto w przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas I b, II a i III b. Po zakończonym przedstawieniu pani Jolanta Wegner w podziękowaniu za występ oraz z okazji zbliżających się świąt złożyła na ręce organizatorek drobny upominek. Goście po obejrzeniu części artystycznej, długo jeszcze dyskutowali przy kawie i słodkim poczęstunku, przygotowanym przez organizatorów.

Wieczorek poetycki przypomniał życie i twórczość młodego i utalentowanego poety, jakim był Krzysztof Kamil Baczyński. Nie było mu dane nie tylko rozwinąć skrzydeł swego poetyckiego geniuszu, ale nawet  cieszyć się szczęściem z poślubioną krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego młodziutką Barbarą Drapczyńską. Nie przeżył powstania, zginął z karabinem w ręku od kuli niemieckiego snajpera. ”Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów?” – powiedział o tej nieodżałowanej śmierci prof. S.Pigoń.

Opracowała Dominika Dobrowolska

wstecz